راهیان نور؛ پاتک فرهنگی بسیج در جنگ نرم

یان نور نام کاروان‌های زیارتی است که هر ساله برای پاسداشت مقام شهدا و آشنایی نسل جوان با رشادت‌های جوانان دهه‌های 50 و 60 به مناطق جنگی جنوب و جنوب غرب کشور می‌روند.

فصل تابستان بهترین زمان برای سفر به مناطق جنگی در غرب کشور و تعطیلات نوروز نیز برای سفر به مناطق جنگی جنوب کشور انتخاب می‌شوند و بنیاد حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس متولی اصلی این اردوهاست.

فلسفه راهیان نور چیست؟

انتقال فرهنگ ایثار، شجاعت و شهادت به اقشار مختلف جامعه به ویژه افرادی که در مناطق عملیاتی جنوب کشور حضور می‌یابند از مهم‌ترین اهداف و مأموریت‌های اصلی برپایی اردوهای راهیان ‌نور در کشور است.

اردوهای راهیان ‌نور از اثر بخش‌ترین، اثرگذارترین و مهم‌ترین مؤلفه‌های ترویج فرهنگ شهادت و ایثار در جامعه است و طبیعی است که اقشار مختلف جامعه با اعزام به این اردوها می‌توانند بیشتر با این فرهنگ آشنا شوند.

عباس برزگر مسئول قرارگاه راهیان‌ نور سپاه صاحب‌الامر (عج) انتقال روحیه شجاعت، ایثار،‌ از خودگذشتگی و فداکاری شهدا، جانبازان و رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس به مردم را از مهم‌ترین اهداف برپایی اردوهای راهیان نور عنوان و بیان کرد: اقشار مختلف جامعه از جمله جوانان و نوجوانان می‌توانند با حضور در مناطق عملیاتی جنوب کشور بیشتر با این روحیه آشنا شوند.

برزگر با بیان اینکه شهدا، جانبازان و رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس زحمات و سختی‌های فراونی را تحمل کردند، گفت: مردم برای آشنایی بیشتر با تلاش‌های آنان در جنگ تحمیلی باید در مناطق عملیاتی جنوب کشور حضور یابند تا از نزدیک با سختی‌های آنان آشنا شوند.

مسئول قرارگاه راهیان‌ نور سپاه صاحب‌الامر (عج) اظهار داشت: تلاش می‌کنیم افرادی که در قالب اردوهای راهیان نور به مناطق عملیاتی جنوب کشور سفر می‌کنند بیشتر از برنامه‌های فرهنگی استفاده بهینه کنند تا بتوانند در راستای ارتقای رفتار و اخلاق معنویشان در این مناطق تلاش کنند.

آمریکا یک دهه دیگر می فهمد راهیان نور چیست

میرعبدالرضا مرادحاجتی مسئول سازمان اردویی راهیان نور و گردشگری سپاه استان خوزستان نیز در این رابطه گفت: اتاق‌های فکر و اندیشکده‌های آمریکا ده سال دیگر خواهند فهمید راهیان نور چیست.

مرادحاجتی با اشاره به آمار بازدید هر ساله راهیان نور خاطرنشان کرد: تا چند سال دیگر تمام مردم ایران راهیان نوری می‌شوند و خون‌های ریخته شده در شلمچه دامان آمریکا، اسرائیل و انگلیس را رها نخواهد کرد همانطورکه اشک‌های زائران راهیان نور گواه این مدعاست.

مسئول سازمان اردویی راهیان نور و گردشگری سپاه خوزستان با بیان این موضوع که فرایند راهیان نور، اردوهای ساده و گردشگری نیست به واژه دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: یقین کنید سرچشمه واژه راهیان نور از واژه دفاع مقدس است و این یعنی پیوند عمیق ایدئولوژیک.

امنیت تازه‌ترین بهانه دشمن برای توقف راهیان نور

هرچند کاروان راهیان نور چند سالی هست که خیل مشتاقان و عاشقان شهدا و انقلاب را به مناطق جنگی می‌کشاند و با استقبال مثال‌زدنی جوانان و نوجوانان نیز همراه شده است اما وقوع چند حادثه غیرمترقبه که همانند آن بارها و بارها در جاده‌های کشور به وقوع می‌پیوندد بهانه‌ای شد برای افرادی که راهیان نور را بر خلاف منافع خود می‌دانند تا بتوانند با برگزاری آن مخالفت کنند و از سوی دیگر عده‌ای مدعی شده‌اند که این کاروان‌ها از امنیت لازم برخوردار نیست و بسیج آمادگی برقراری امنیت چنین کاروان‌هایی را ندارد.

سردار علی فضلی فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور در واکنش به این افراد اعلام کرد: به لطف خدا امنیت در حوزه راهیان نور وجود دارد و تا به امروز یک مورد امنیتی گزارش نشده است.

وی به تلاش‌های صورت گرفته از سوی نیروهای مسلح در راستای تامین امنیت راهیان نور اشاره و تصریح کرد: با مصوبات شورای عالی امنیت ملی و شورای تامین استان، تاکنون دغدغه امنیتی گزارش نشده است.

فضلی با اشاره به همکاری خوب قرارگاه حمزه سپاه در منطقه غرب اظهار داشت: اگر در مسیری دغدغه امنیتی وجود داشته باشد کاروا‌ن‌ها از آن مسیر عبور داده نمی‌شوند.

فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور درباره بودجه اختصاص داده شده به راهیان نور نیز گفت: در سال گذشته و با همکاری صورت گرفته در مسئله زیرساختها، نزدیک به 500 میلیارد هزینه شده است و در سال گذشته با حضور نمایندگان مجلس در این اردوها، مسئله تامین نیازمندی‌ها مطرح شد.

وی همچنین درباره ایمنی حمل و نقل در سفرهای راهیان نور گفت: پس از حادثه سال گذشته که منجر به درگذشت تعدادی از دانش‌آموزان بروجنی شد، تاکید بیشتری بر استفاده از ظرفیت سامانه حمل و نقل ریلی صورت گرفت و با تشکیل قرارگاه شهید نوری در شرکت مسافربری رجا این موضوع مورد توجه ویژه واقع شد و توانستیم 14 هزار زائر را از این طریق جابجا کنیم.

سردار فضلی با بیان اینکه تلاش شده تمامی خودروها از استانداردهای مورد نیاز برخوردار باشند، تصریح کرد: در همه اتوبوس‌ها شماره تلفن‌هایی برای ارتباط با مرکز فرماندهی و کنترل قرارگاه مرکزی راهیان نور وجود دارد و زائرین در صورت مشاهده تخلف می‌توانند آن را گزارش دهند و ضمنا از پلیس راهور تقاضا کردیم که مانع حرکت خودروهای ناامن شود.

درخواست بسیج از دولت اعتدال

جانشین سازمان بسیج مستضعفین راه‌اندازی اردوهای راهیان نور دانش‌آموزی را کاری مقدس و بصیرتی دانست و اذعان داشت: یکی از اتفاقات مبارک تصمیم آموزش و پرورش و همچنین بسیج مستضعفین برای راه‌اندازی اردوهای دانش‌آموزی راهیان نور بود. این اردوها در قالب دانش‌آموزی از سال 89 با 350 هزار نفر به صورت آزمایشی آغاز شد و مورد استقبال جدی و بی‌نظیر قرار گرفت.

فرمانده قرارگاه راهیان نور گفت: برای سال 90 یک میلیون نفر زائر اردوهای راهیان نور پیش‌بینی شده بود و در سال 91 نیز با همین جمعیت استقبال جدی را داشتیم.

جانشین سازمان بسیج مستضعفین خاطرنشان کرد: مسئله راهیان نور امروز مورد هدف توطئه‌های دشمن قرار گرفته و آنها در تلاشند که مانع از حضور فرزندان و دانش‌آموزان در کربلای ایران و ضیافت شهدا شوند.

وی تصریح کرد: امیدواریم دولت یازدهم به مسئله توسعه راهیان نور توجه ویژه داشته باشد.

جانشین سازمان بسیج مستضعفین از پیش‌بینی حضور یک میلیون فرهنگی و دانش‌آموز در اردوهای راهیان نور سال 92 خبر داده بود.

استقبال چشم‌گیر از کاروان‌های راهیان مهر تاییدی بر پاکی دل جوانان است

به نظر می‌رسد استقبال چشم‌گیری که در چند سال اخیر از کاروان‌های راهیان نور بعمل آمده، مهر تاییدی است بر قداست و پاکی دل جوانانی که امروز انقلاب اسلامی ایران به برکت خلوص دل آنها سرزنده است و در آستانه جشن سی و پنچمین سال تولدش قرار گرفته است.

«تکریم شهدا کمتر از یاد شهدا نیست» از یک‌سو و کسب علم و معرف در پیشگاه شهدا، مطمئنا درس‌هایی به جوانان و نوجوانان خواهد داد که در هیچ کلاس دانشگاهی پیدا نخواهد شد.

امید است جوانان امروز که در برهه‌های زمانی مختلف ثابت کرده‌اند در پایبندی به ارزش‌های دفاع مقدس و آرمان‌های امام راحل، کم از جوانان نسل‌های قبلی خود ندارند، امروز با الگو قرار دادن سلوک شهدا و جانبازان در راه آنان گام بردارند و پرچم انقلاب اسلامی را در اختیار صاحب اصلی آن، مهدی صاحب‌الزمان(عج) قرار دهند.

/ 0 نظر / 59 بازدید